Perekond Bramanis ja Jaapani kodused toidud 29.05 – välja müüdud!

Meedia

Seekord on Kivitalu köögis perekond Bramanised, kes õppisid, töötasid ja elasid 8 aastat Jaapanis, Sachiko kolis aga Tokyost Eestisse 8 aastat tagasi. Ei Bramanised ega Sachiko pole restoranikokad, ent kõik on suured Jaapani köögi austajad. Jaapani koduste toitude õhtul tutvustavad nad washoku ehk Jaapani traditsioonilise kokakunsti mõningaid killukesi. Jaapani toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Washoku rõhutab koostisosade loomulikku maitset, püüdes mitte peita toiduainete tõelist maitset ja olemust mõne inimkonna poolt leiutatud aseainega. Ideaaliks on liialdamisest hoidumine. Jaapani kulinaaria austajad ihaldavad kogeda iga hooaja värskuse maitset. 

Jaapani toitu süües on oluline, et kasutaksime kõiki oma viite meelt, esindatud oleksid viis peamist maitset, viis peamist värvi ning viis erinevat valmistamise viisi. Jaapani toitu iseloomustab suuresti umami maitse.  Meile on tuttavad maitsed magus, mõru, soolane ja hapu aga jaapanlased on teaduslikult tõestanud ka viienda maitse umami olemasolu. Umami on see õrn „hõrgutav  maitse“, mis muudab toidu veelgi isuäratavamaks ja tõstab toidu loomulikku maitset.

Takoyaki – mereanniga pallikesed

Sashimi – tuunikala ja lõhe

Tempura  – mõnusalt krõmpsuvad õhukeses taignas frititud hiidkrevetid ja juurviljad, tentsuyu kastmega

Miso supp

Sushitort – Sushiriisi padjal kalamari, munaribad, kurk, porgand, shiitake seened, seesamiseemned, nori ja marineeritud ingver 

Teriyaki lõheTeriyaki viitab jaapanipärasele toiduvalmistamise viisile. Teri tähendab jaapani keeles särama ja yaki tähendab küpsetama. Seega teriyaki viisil grillitud, praetud või küpsetatud roogadel on kaunis sädelev läige. Teriyaki kastmes on maitsvas tasakaalus soya, mirin ja sake.

Värske salat wakamega (serveeritakse koos teriyaki lõhega) 

Karaage kana (marineeritud ja frititud kana)

Matcha pidusai 

Söögi juurde tutvustame Jaapani toite ja tavasid, juurde Jaapani lood.

Jaapani toitude õhtusöögid toimuvad Kivitalus 28. ja 29. mai 2021.

Õhtusöök serveeritakse kell 19, uksed on kõikidele broneeringu teinud külalistele avatud alates 18.

Fotode autor Mari Makarov.